Backup w dużej skali z wykorzystaniem oprogramowania Bacula - Część II

Poniżej przedstawiam drugą część cyklu artykułów opisujących wdrożenie oprogramowania Bacula w środowisku dostawcy hostingowego. W części tej dowiemy się w jaki sposób doszło do wdrożenia rozwiązania Centralnego Systemu Backupowego w firmie ScanNet, jakie były najważniejsze wymagania i składowe wdrożenia oraz ile udało się klientowi oszczędzić ... i ile wciąż oszczędza dzięki temu wdrożeniu. Zapraszam.


Część II

W poprzednim artykule opisywałem zakończone przez nas niedawno duże wdrożenie oprogramowania Bacula. Wiele osób pytało mnie dlaczego wybraliśmy Baculę, zamiast jednego z wielu innych tzw. „dobrze ugruntowanych” dostawców oprogramowania do realizacji kopii zapasowych. Aby być całkowicie szczerym, odpowiem, że odbyło się to prawie przypadkowo! Właśnie byliśmy w trakcie negocjacji zarówno z IBM, Symantec oraz CommVault, którzy dostarczają bardzo dobre produkty do zabezpieczania danych. Produkty te bez dwóch zdań powinny rozwiązać wszystkie nasze problemy a nawet znacznie więcej. Lecz wszystkie one kosztują ciężką fortunę i - co najważniejsze - nie są to produkty OpenSource.

Większość naszych maszyn działa pod systemem Windows, lecz mamy również duże i całkiem różnorodne środowisko Linux/UNIX. Ani IBM, ani Symantec czy CommVault nie mogły pogodzić naszych potrzeb w obszarze wsparcia dla środowisk Linux/UNIX, dlatego poszukiwaliśmy alternatyw i znaleźliśmy oprogramowanie Bacula. Zajęło nam tylko kilka dni aby zbudować, skonfigurować i uruchomić środowisko Bacula, tak by działało równolegle z naszymi dotychczasowymi procedurami kopii zapasowych. To pozwoliło nam przetestować produkcyjne obciążenie, bez powodowania zakłóceń i potencjalnej utraty danych, jeśli potrzebowalibyśmy dokonywać rekonfiguracji w trakcie testów.

Już kiedy poznaliśmy podstawy oprogramowania Bacula, szybko stało się dla nas jasne, że Bacula dostarcza platformę bezpieczeństwa danych o naprawdę dużych możliwościach. A im więcej o tym myśleliśmy, tym bardziej zdawaliśmy sobie sprawę, że to co potrzebujemy to skalowalna, niezawodna i zarządzalna platforma do wykonywania kopii bezpieczeństwa i odtwarzania plików. Ze wzrostem naszej wiedzy o narzędziu zaczynało to doskonale pasować do oprogramowania Bacula. Prawie każde inne oprogramowanie jakie używamy w środowisku produkcyjnym ma jakieś możliwości wykonywania kopii zapasowych samego siebie. Niektóre zawierają jakieś narzędzia typu CLI, inne udostępniały do tego celu API. Wykorzystanie tych możliwości razem z Baculą było bardzo przystępnym procesem.

Punkt zwrotny dla całego projektu przyszedł wtedy, kiedy prawie całkowicie przez przypadek odkryliśmy, że istnieje możliwość wykupienia profesjonalnego wsparcia od niedawno założonej firmy Bacula Systems. Od tego momentu zaczęliśmy na poważnie brać pod uwagę możliwość zastosowania Baculi do obsługi całego DataCenter, dlatego rozpoczęliśmy dodawanie maszyn  z systemem Windows do naszego środowiska testowego i weryfikowaliśmy możliwości wykonywania poprawnych backupów i odtwarzania środowisk Windows z oprogramowaniem Bacula.

Po wstępnych rozmowach z firmą Bacula Systems,  po to by rozwiać ostatnie pytania, zorganizowaliśmy w naszym ośrodku dwudniowy PoC (Proof-of-Concept). Niedługo po tym podpisaliśmy umowę z firmą Bacula Systems. Chciałbym, aby to było do końca jasne: gdyby nie było firmy Bacula Systems, to z pewnością wybralibyśmy całkowicie inne rozwiązanie. W środowisku tak dużym jak nasze nie akceptujemy żadnego ryzyka związanego z zabezpieczeniem danych. Brak “ubezpieczenia na życie” może w takim wypadku oznaczać koniec biznesu.

W naszej firmie przykładamy należytą uwagę do możliwości oprogramowania Open Source i dlatego często wykorzystujemy je w swojej pracy. Oprogramowanie Open Source posiada wiele zalet w stosunku do oprogramowania zamkniętego. Przejawia się to z samej definicji w jego transparentności; to zapewnienia nam kontrolę nad naszym środowiskiem i zachęca do nawiązywania relacji pomiędzy użytkownikami a deweloperami. Dlatego możliwość posiadania otwartej platformy zabezpieczania danych, która przez tyle lat sprawdzała się w innych firmach,  na samym wstępie tak bardzo nas zaintrygowała.

Zakończyliśmy projekt oszczędzając mnóstwo pieniędzy z bardzo niewielką inwestycją. Niestety nie mogę ujawnić dokładnych liczb, lecz mogę potwierdzić, że na samych licencjach względem najtańszej alternatywy oszczędziliśmy okrągłą 6-cyfrową sumę w Euro, nie wspominając, że wciąż corocznie oszczędzamy na kontrakcie serwisowym.

Niektórzy mogą argumentować, że Bacula nie może być bezpośrednio porównywana do niektórych lub wszystkich pozostałych produktów, które badaliśmy, i zapewne mogą mieć rację - lecz ostatecznie to Bacula rozwiązała wszystkie nasze szczególne problemy i to właśnie ma dla nas znaczenie - YMMV (ang. Your Mileage May Vary - Możesz mieć odmienne zdanie).

W następnej części opiszę bardziej dokładnie jak zaprojektowaliśmy naszą platformę kopii zapasowych Bacula.


źródło: https://myunix.dk/2010/12/02/large-scale-disk-to-disk-backups-using-bacula-part-ii/